Kūrybinis rašymas, kaip naujų gyvenimo galimybių erdvė
Šiandieninė karantino situacija visus mus sustabdė. Vieni užtraukėme tik rankinį stabdį, kitiems teko nuspausti dar ir pedalus. Vieni greit paniro į mėgstamas veiklas, nebaigtus darbus, kiti susimąstė apie savo pašaukimą, nerealizuotas svajones, galimybes ir apleistus talentus. Kiekvienam savaip tenka reflektuoti neįprastą situaciją, savo būsenas ir perspektyvas.
Prieš porą mėnesių užkliuvau už Evelinos Biliūnaitės "Rašytojų akademijos" įkūrėjos skelbimo socialiniuose tinkluose, kuris gana pretenzingai kvietė jungtis visus, kurie svajoja parašyti savo knygą: "Jei tu visada svajojai parašyti knygą, tai privalai rašyti". Retas iš mūsų neturi tokios svajonės - vartyti rankose spaustuvės dažais kvepiančią savo knygą, bet nuo ko viską pradėti, kaip įveikti ne tik kūrybines kančias, bet ir formaliuosius leidybos iššūkius, kaip paskatinti pasitikėjimą savo jėgomis, kaip sužinoti kitas su tekstų rašymu susijusias paslaptis, - apie visa tai galima sužinoti minėtoje mokymų programoje. Kūrybinių, terapinių, komercinių tekstų rašymo kurso autorės Evelinos Biliūnaitės parengta programa subalansuota kūrybingiems žmonėms, bet puikiai tinka ir tiems, kurie tik svajoja išmokti sklandžiai reikšti mintis, valdyti tekstą, kaip velykinę bandelių tešlą "minkyti" dalykinius raktažodžius.
Kiekvienos savaitės užduotys ugdo atkaklumą
Kiekvieną savaitę, nustatytą dieną ir valandą "akademijos" studentai kviečiam į paskaitą. Čia internetu pateikiamos užduotys. Paprastai viena iš jų skirta WEB, komercinių tekstų paslapčių įvaldymui, kita - kūrybinė užduotis, reikalaujanti ne tik išradingai panaudoti neįprastus raktinius žodžius, bet ir išmokti juos atrasti. Šios dvi galimybės puikiai papildo viena kitą. Nes norint rašyti tekstus, vien kūrybinio mąstymo nepakanka, tam reikia žinoti ir techninius internetinio teksto algoritmus ir paslaptis. Vieni tekstai skirti naršyklių robotukams, kiti - skaitytojams. Mokymuose aiškiai ir struktūruotai atskleidžiama, kaip pateikti tekstus, kiek kartų panaudoti raktažodžius, kokia optimaliausia teksto apimtis ir t.t. Kaip teigia programos autorė Evelina, "Rašytojų akademija" - tai vieta, kur skleidžiasi talentai ir gimsta knygos. Dalyvių susitikimo erdvė - uždara facebook grupė, kurioje kiekvienas gali publikuoti, skaityti, vertinti, komentuoti savo ir kitų darbus. Pozityvi kritika ir palaikymas, bendra idėja skatina augti, tobulėti, išdrįsti. Ne mažiau svarbus reikalavimas kas savaitę skelbti savo kūrybinius darbus ugdo kūrėjų discipliną, atsakomybę, ritmiškumą, kurio dažnai pritrūksta menininkui, nors būtent disciplina yra viena iš svarbiausių sąlygų kūrybai" Šią mintį patvirtina ir J. Holto sentencija "Mes išmokstame ką nors tik tai darydami. Kito kelio nėra".
Galimybė papildomai užsidirbti
"Pastarųjų savaičių realybė gana grėsmingai signalizuoja apie nykstančius, savo formas keičiančius verslus, pastebime, kad vis aktualesnė tampa internetinė prekyba ir reklama, o gebant tinkamai sudėlioti reklaminį tekstą, gali atsirasti puiki galimybė užsidirbti papildomai. Net ir išsaugant pagrindinį savo darbą, įmanoma dalį laiko skirti kūrybiniam rašymui, ypač jeigu jauti, kad viduje slypi nerealizuota rašymo aistra. Aš visada svajojau gyventi iš kūrybos, šiandien taip gyvenu pati ir padedu kitiems. Taip tarsi įgyvendinau gyvenimo influencerių dažnai peršamą mintį, kad sėkmingiausiai veikla - tai darbu tapęs hobi. Tad jei tekstų rašymas - vis dar nerealizuota tavo svajonė, pradėk, kurk ir užsidirbk papildomas pajamas. Šiandien daugelis iš mūsų, ieškodami prekių, paslaugų, norime atrasti aiškią, patogią internetinę svetainę, kurioje būtų publikuojami dalykiniai reklaminiai straipsniai, informacija api prekes ir paslaugas. Tokios svetainės ypač dabar reikalingos beveik visoms įmonėms ir, panašu, kad šiuo metu išaugęs jų poreikis ne tik nemažės, bet vis didės. Todėl žmonėms, kurie produktus gamina, labai reikalingi tie, kurie tuos produktus geba originaliai pristatyti. Planuojantiems leistis į šią, komercinių tekstų rašymo sritį, tikrai pravers "Rašytojų akademijos" mokymai, kurie gimė iš praktikos, nes parašyti gerą komercinį tekstą nėra taip parasta", - teigia Evelina.
Rašymas - kaip terapija
Šiandien ne vienas išgyvename nerimą, stresą. Nežinomybė dėl savo, artimųjų sveikatos, darbo, verslo, sukelia net panikos priepuolius. Viena iš priemonių, galinti nuraminti mūsų mintis, jausmus, emocijas - kūrybinis rašymas. Tikrai visi žinome tokią terapinio rašymo formą, kaip dienoraštis. Vieni rašo šių dienų karantino dienoraštį, kiti - vaikystės atsiminimus, treti išlieja savo vidinius jausmus ir išgyvenimus. Ir jau vien nuo to palengvėja, ypač, jei neturi artimo žmogaus, su kuriuo norėtum ir galėtum tuo nerimu pasidalyti. "Kūrybą suprantu kaip laisvą minčių tekėjimą iš pačios žmogaus gelmės. Todėl mokymų metu nenoriu žmonėms "įsodinti" naujų proto programų. Mano tikslas padėti išlieti raštu visą kūrybinį potencialą, kurį žmogus nešiojasi savyje. Rašymas išlaisvina užspaustas emocijas, kurios dažnai žmogui trukdo siekti savo tikslų", - apie savo veiklą pasakoja Evelina Biliūnaitė, kuri leidžia ir e-žurnalą "Inspire". Ir dabartiniai "akademijos" studentai, ir absolventai turi galimybę, kaip tikri žurnalistai savo straipsnius, interviu publikuoti šiame žurnale. Iniciatyvai ir kūrybiškumui sudarytos visos galimybės.
Gal tu visada svajojai apie savo knygą?
Turi svajonę parašyti savo knygą? Nedrįsti? Manai, kad kiti jau parašė viską iki tavęs? Galvoji, kad tavo talentas nepakankamas? O gal save nurašei dėl amžiaus? Evelina sako, kad jai labai patinka saviugdos ir kūrybinio rašymo specialistės J. Cameron papasakota istorija, kai žmogus, abejodamas dėl kūrybos ir savo amžiaus, abejoja: "Ar jūs suprantate, kiek man bus metų, kai aš parašysiu šią knygą?" "Lygiai tiek pat, kaip ir tada, jeigu nieko nerašysi. Skirtumas tik toks, ar mirdamas būsi kažką nuveikęs savo kūrybingumo vardan, ar ne",- atsakiusi autorė. "Rašytojų akademijos" bendruomenėje žmonės skatina vieni kitus leisti savo knygas, čia gimsta idėjos, dalijamasi patirtimi, ateina įkvėpimas. Kiekvienas tekstas yra pastebėtas, sulaukia vertinimų ir komentarų. Galbūt šiandien ta diena, kai galite pažadinti savo viduje glūdintį menininką? Laikas palankus tam. Šiomis dienomis simboliškai suskamba ir Robino Norwoodo mintis: "Tegul asmeninis prisikėlimas tampa svarbiausiu gyvenimo dalyku". Tegul tampa galbūt nauja gyvenimo galimybe.
Parengė Loreta Tamulaitienė